صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

رئیس هیات مدیره شرکت گاز آذربایجان غربی:

منطق ایمنی در دنیا این است بی مبالاتی های ساده عامل اتفاقات ناگوار بزرگ هستند

رئیس هیات مدیره شرکت گاز آذربایجان غربی گفت: منطق فنی و ایمنی در دنیا بر این‌ نکته تاکید دارد که اتفاقات ناگوار در اثر بی مبالاتی های ساده رخ می دهد.

 

 

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز آذربایجان غربی؛ محمدرضا یوسفی پور در نشست بررسی دلایل بروز حوادث و مصادیق آن در شرکت های گاز که در شرکت گاز استان برگزار شد، به تشریح علل حوادث و رخدادهای ناگوار رخ داده در صنعت گاز کشور در سال های اخیر  پرداخت و اظهار کرد: در اجرای پروژه ها حفظ جان یک نفر هم باید مدنظر قرار گیرد چرا که علاوه بر هزینه های جانی و مالی و همچنین پاسخگو بودن در مقابل خداوند، آبروی شرکت و برندینگ آن نیز به مخاطره می افتد

وی صنعت گاز را خطرناکترین صنعت بعد از صنعت اتمی عنوان کرد و ادامه داد: یک خطای کوچک و یا سلسله ای از بی مبالاتی ها می تواند به یک فاجعه بزرگ منجر شود و در این بین همه واحدهای مختلف اجرا، بهره برداری، HSE، بازرسی فنی، حراست و دیگر بخش ها نقش بسزایی دارند و مانند قطعات یک پازل چیده شده و به وقوع یک حادثه منجر می شوند.

مسئول سابق HSE شرکت ملی گاز ایران در بررسی موردی برخی آسیب ها و ضعفها به بخش فرهنگ ایمنی نیز اشاره کرد و افزود: به طورمثال HSE  باید در سایت حضور داشته باشد و سایر واحدها نیز باید این واحد را نه به عنوان پلیس بلکه یار و همراه خود بدانند.

یوسفی پور به یکی دیگر از علل حوادث نیز اشاره و  اظهار کرد: از جمله دلایل دیگر و مهم بروز حوادث در پروژه های صنعت گاز، هنگام کار با ماشین آلات است.

وی وجود ۳ عنصر را در هنگام کار با ماشین آلات ضروری دانست و عنوان کرد:  وجود راهنما، راننده آشنا و مجرب و همچنین ماشین آلات سالم و اصولی، از مهمترین اقداماتی است که توجه به آن  بروز حوادث از این ناحیه را نزدیک به صفر می کند.

مشاور معاون‌وزیر نفت تاکید کرد: جلوگیری از حادثه بسیار ساده تر از بروز آن است اگر ما اقدامات ایمنی را به درستی اجرا کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به علل بروز حوادث بطور خاص در شرکتهای گاز استانی اشاره کرد و با ب