صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی در برنامه رادیویی "خدمت عرصه‌سی":

نهضت گازرسانی روستایی در استان تداوم دارد

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی از افتتاح طرح گازرسانی به ۴۹ روستا و کلنگ‌زنی گازرسانی به ۳۴ روستای دیگر همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز آذربایجان‌غربی، مهندس "علیرضا شیخی" با حضور در برنامه رادیویی "خدمت عرصه‌سی" مرکز صداوسیمای آذربایجان‌غربی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: شرکت گاز بنا به رسالت خود، وظیفه توزیع گاز در گستره استانی را بر عهده دارد؛ در همین راستا، در دو مناسبت دهه مبارک فجر و هفته دولت هر سال، پروژه‌های عملیاتی شده خود را به بهره‌برداری می‌رساند که در همین راستا نیز در طول این هفته عملیات گازرسانی به ۴۹ روستا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

برنامه‌های هفته دولت

وی ادامه داد: برای پروژه‌های افتتاحی هفته دولت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار و ۵۰۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی همچنین با اشاره به کلنگ‌زنی طرح گازرسانی به ۳۴ روستا و ۱۶۳ مورد از صنایع استان در هفته دولت، افزود: این پروژه‌ها با صرف ۸۴ میلیارد تومان اعتبار عملیاتی می‌شوند.

۱۱۷۱ روستای گازدار در آذربایجان‌غربی

شیخی با اشاره به آغاز گازرسانی در آذربایجان‌غربی از سال ۷۰، گفت: طی این مدت در‌ تمام ۱۷ شهرستان عملیات گازرسانی شهری و روستایی انجام گرفته و هم اکنون ضریب نفوذ گاز شهری بیش از ۹۹ درصد و گاز روستایی نیز ۶۸ درصد است.

وی همچنین به وجود بیش از ۲۸۰۰ روستا در آذربایجان‌غربی اشاره کرد و افزود: از این تعداد، تا سال ۹۲، تعداد ۳۱۰ روستا گازرسانی شده بودند که شامل ۳۲ درصد از جمعیت روستایی استان می‌شد اما از سال ۹۳ با شروع نهضت گازرسانی روستایی در کشور، استان ما نیز عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشت و طی نزدیک به شش سال، تعداد روستاهای برخوردار از گاز در آذربایجان‌غربی به ۱۱۷۱ مورد رسید.

به گفته وی، از زمان آغاز نهضت گازرسانی روستایی، به ویژه در دو سه سال اخیر، اعتباراتی بیش از بودجه تخصیصی به استان جذب شده است.

🔹آغاز گازرسانی به روستاهای مرزی سردشت و چالدران

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی در ادامه و در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر روند گازرسانی به روستاهای صعب‌العبور، توضیح داد: در کل استان ما گازرسانی به روستاهای مرزی دو شهرستان سردشت و چالدران به لحاظ بافت جغرافیایی و شرایط اقلیمی، با مشکلاتی مواجه است چنان که هزینه اجرایی گازرسانی به هر خانوار آنها بیش از ۲۴ میلیون تومان است در حالی که این میزان در حالت عادی ۶ میلیون تومان باید باشد.

وی افزود: بنا به دستور وزیر نفت، هزینه در نظر گرفته شده برای گازرسانی به ازای هر خانوار روستایی در استان‌های سردسیر از ۶ میلیون تومان به ۱۲ میلیون تومان افزایش یافت که همین مساله باعث شد طرح مطالعاتی گازرسانی به روستاهای مرزی این دو شهرستان انجام گرفته و در آینده نزدیک طرح‌های مذکور آغاز شود.

مصرف ۵/۸ میلیارد متر مکعب گاز در استان طی سال ۹۷

شیخی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه "خدمت عرصه‌سی" مبنی بر میزان فروش گاز در آذربایجان‌غربی نیز، گفت: با توسعه گازرسانی در استان، سال به سال فروش گاز ما نیز افزایش می‌یابد چنان که تا پایان سال گذشته، ۵/۸ میلیارد متر مکعب گاز به فروش رسیده است.

وی با بیان اینکه در سطح استان تاکنون ۷ هزار کیلومتر شبکه‌گذاری گاز داشته‌ایم، افزود: این نشان از توسعه گازرسانی در استان دارد چنان که امروز گاز، ۷۳ درصد از سبد انرژی استان را تامین می‌کند و به نعمتی برای توسعه آذربایجان‌غربی تبدیل شده است.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/06/03 - ١٢:٢٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 552
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج