صفحه اصلی > سامانه پیام کوتاه 

سامانه پیام کوتاه جدید

به اطلاع مردم شهید پرور استان آذربایجان غربی می رساند ،واحد فناوری اطلاعات شرکت گاز استان در راستای  به کارگیری سیستم نوین ارتباطی به منظور اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، کاهش ترافیک شهری، کاهش آلودگی هوا و اطلاع رسانی الکترونیک و ... از سال 1390 اقدام به راه اندازی سیستم پیام کوتاه (sms)نموده است که امکانات زیر را برای مشترکین فراهم آورده است.


دریافت آخرین صورتحساب قبض گاز

 

با استفاده از این امکان کلیه مشترکین سطح استان می توانند با ارسال شماره اشتراک 12 رقمی خود به شماره 300019404 اطلاعات آخرین صورتحساب خود اعم از مبلغ - تاریخ قبلی- تاریخ فعلی- شناسه قبض- شناسه پرداخت را دریافت و با سیستم پرداخت غیر حضوری همانند پیانه فروشگاهی، اینترنت، خودپرداز،وب کیوسک و ... اقدام به پرداخت صورتحساب خود نمایند.

مثال:022040302010

 

اعلام کارکردکنتور

با استفاده از این امکان کلیه مشترکین سطح استان می توانند در صورت دریافت برگ اخطار قرائت نسبت به ارسال کارکرد کنتورخود اقدام نمایند. بدین ترتیب نیاز به مراجعه حضوری مشترکین به ادارات گاز نمی باشد .برای این کار کافی است ارقام سیاه رنگ کنتور خود را یادداشت نموده و به همراه شماره اشتراک 12 رقمی به صورت زیر به شماره 300019404 ارسال نمایند.

ارقام سیاه رنگ*شماره اشتراک

 مثال:1234*022040302010

 

موارد مهم

 

فقط اطلاعات درخواستی طبق نمونه ها(مثال ها) ارسال گردد. متن دیگری درج نگردد

-حتما اعداد به صورت انگلیسی تایپ شود.

- یادآوری می گردد ارائه این خدمات از طرف شرکت گاز رایگان انجام می پذیرد صرفا هزینه ارسال و دریافت پیامک لحاظ می گردد.


1روش های پرداخت الکترونیکی قبوض

روش های پرداخت الکترونیکی قبوض

 

هیئت وزیران در جلسه مورخ 5/5/1384 آیین‌نامه گسترش بهره‌برداری از خدمات پول الکترونیکی را بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به شرح زیر تصویب کرده است:
ماده1- به منظور ایجاد تسهیلات و ارتقای کیفیت خدمات به مردم و در جهت تحقق بند 4 ماده 10 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران- مصوب 1383 – کلیه بانک‌های کشور (دولتی و خصوصی) موظفند نسبت به صدور انواع کارت پول الکترونیکی(اعتباری، پیش‌پرداخت)و نصب تجهیزات مربوط از قبیل دستگاه‌های خود‌پرداز(ATM )و پایانه فروش (POS ) و پرداخت اینترنتی جهت استفاده فر‌آیند خرید و فروش کالا و خدمات در کشور اقدام کنند. مشارکت بخش خصوصی مطابق ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است.
ماده2- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، ضوابط و مشخصات فنی- اجرایی مربوط به نظام و فرآیند بانکداری الکترونیکی اعم از داخلی و بین‌المللی و تجهیزات خدمات پول الکترونیک از قبیل انواع کارت‌پول الکترونیکی، انواع دستگاه‌های الکترونیکی دریافت و پرداخت مثل پایانه فروش (POS) و خودپرداز (ATM)، شرایط فعالیت‌ شرکت‌های بخش خصوصی در ارائه خدمات پول الکترونیکی، ایجاد مرکز پایاپای بین بانکی، پرداخت اینترنتی، نحوه صدور گواهی دیجیتال مورد نیاز شبکه بانکی و همکاری‌های بین‌المللی در ارائه خدمات پول الکترونیکی در داخل و خارج از کشور با هماهنگی سیاست‌های تجارت الکترونیکی تهیه، تصویب و ابلاغ و نظارت می‌کند. کلیه دستگاه‌های کشور موظف به رعایت استاندارد‌های مذکور در خدمات مربوط هستند.
ماده3- مؤسسات بیمه‌گر موظفند نسبت به تهیه و ارائه خدمات بیمه‌ای نوین مناسب با نیاز‌های جدیدبانکداری الکترونیکی و تجارت الکترونیکی اقدام کنند. شورای عالی بیمه کشور مسئول ایجاد هماهنگی لازم است.
ماده4- دستگاه‌های دولتی، شرکت‌ها و نهادها موظفند کلیه پرداخت‌های کمک‌های غیر‌نقدی به کارکنان خود را به جای بن کاغذی با استفاده از انواع کارت‌های اعتباری پول الکترونیکی انجام دهند. کلیه فروشگاه‌های سراسر کشور با استفاده از شبکه خدمات الکترونیکی بانک‌ها می‌توانند مبادرت به خرید و فروش کالا و خدمات مربوطبه این بن‌ها کنند.خزانه‌داری کل کشور هماهنگی و نظارت بر تحقق این فعالیت‌ها را بر‌عهده خواهد داشت.
ماده5- کلیه سازمان‌های صادر کننده قبوض پرداخت و دریافت موظفند تمهیدات لازم را برای پرداخت و دریافت الکترونیکی با استفاده از ابزار‌های مذکور در ماده 1 این آیین‌نامه و یا محیط اینترنت فراهم کنند. از آغاز 1385 با تصویب شورای اقتصاد خدمات دریافت قبوض در شعب بانک‌ها (خدمات غیر الکترونیکی) بر اساس تعرفه واقعی خواهد بود.
ماده6- به‌منظور به روز‌آوری و شفاف‌سازی حساب‌های دولتی (منابع، مصارف، هزینه، در‌آمد) وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) موظف است کلیه حساب‌های دولتی در کشور را طی 6 ماه از حساب‌های عادی به صورت حساب‌های متمرکز (قابل پرداخت و دریافت در محیط شبکه‌های الکترونیکی و اینترنتی و بر خط در سراسرکشور) تبدیل کند.
ماده7- به منظور ارائه خدمات بهینه و برقراری تسهیلات اداری و اجرایی برای مردم و تکریم ارباب‌رجوع برای کلیه پرداخت‌های هزینه خدمات و کالاهایی که توسط دستگاه‌های دولتی، شرکت‌ها، موسساتی که شمول آنها مستلزم ذکر نام است، ارائه می‌شود رسید پرداخت وجه توسط انواع دستگاه‌های الکترونیکی از قبیل خودپرداز(ATM )، پایانه فروش (POS ) یا اینترنتی معتبر است. خزانه‌داری کل کشور اعمال هماهنگی و نظارت بر اجرای این رویه را بر‌عهده خواهد داشت.
این مصوبه طبق نامه شماره 26019/ت 33359 ه. مورخ 10/5 /84 به وزارت امور اقتصادی و دارایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ شده‌است.

نتیجه گیری


1- در راستای اجرای ماده اول آیین نامه گسترش بهره برداری از خدمات پول الکترونیکی ، مشترکین ما امیدوارند که هرچه سریعتر شرایط  پرداخت الکترونیکی قبوض از طریق تمامی دستگاه های ATM و POS موجود و همچنین سایت های اینترنتی تمامی بانک های دولتی و خصوصی ( مورد تایید بانک مرکزی ) فراهم شود .
2 ــ در راستای اجرای ماده دوم آیین نامه مزبور ، مشترکین ما امیدوارند که بانک مرکزی به صلاحدید خود هر چه سریعتر آیین نامه ای در زمینه ساماندهی سایت های اینترنتی مذکور تهیه و ابلاغ نماید . با توجه به اهمیت مسائل مربوط به تبلیغات ، آموزش همگانی و کنترل سایت های قانونی قطعاً داشتن مجوز ، یکسان و استاندارد بودن سایت ها فرصت آفرین خواهد بود . 
3 ــ در راستای اجرای ماده چهارم آیین نامه مزبور اکثر قریب به اتفاق دستگاه های دولتی ، شرکتها و نهادها پرداخت کمک های غیر نقدی خود را با استفاده از انواع کارت های خرید الکترونیکی انجام می دهند . تمامی کارتهای الکترونیک خرید بایستی مشابه کارت های الکترونیک نقدی امکان و قابلیت پرداخت الکترونیک قبوض از طریق تمامی ترمینال های تعریف شده خصوصاً دستگاههای ATM ، POS  و یا سایت های اینترنتی را داشته باشند .
4 ــ در راستای اجرای ماده پنجم آیین نامه مزبور کلیه شرکت های صادر کننده قبوض بایستی هرچه سریعتر نسبت به تکمیل شرایط پرداخت الکترونیکی قبوض اقدام نمایند .
5 ــ برای مسئول ملی نظارت بر حسن اجرای آیین نامه گسترش بهره برداری از خدمات پول الکترونیکی توفیق آرزو می کنیم